"Tuza Hayat Verdik"

Buzlanmış Yollara Neden Tuz Dökülür?

Buzlanmış Yollara Neden Tuz Dökülür?

Kışın çok kar yağışı alan bir bölgede yaşıyorsanız, kara yolları görevlilerinin yollardaki buzlanmayı gidermek için tuzu kullandıklarını görmüşsünüzdür. Ancak tuz aynı zaman da dondurma yapımında a kullanılmaktadır. Peki ama tuz , bu iki ters gibi görülen işlevi nasıl becermektedir?

Herkesin sandığının aksine tuz suyun içinde şekerin eridiği gibi erimez. Tuz buzun içine girince onu çözer. Tuz yine kalır ama buz çözüldüğü için artık o su değil, tuzlu sudur ve erime noktası saf sudan daha düşüktür. Buzlanmış yollara tuz döküldüğü zaman tuz önce buz ile çözümlenerek bir buzlu su tabakası oluşturur ve bu çözeltinin donma noktası düşük olduğundan, sıfırın altındaki sıcaklılarda bile donmadan kalabilir. Günümüzde ABD ‘de üretilen tuzun %45 yollardaki buzun eritilmesinde kullanılmaktadır.

Bilindiği gibi su, sıcaklığı sıfır dereceye varınca donar, suya tuz ilavesi ile bu donma sıcaklığı da düşer. Suya % 10 tuz ilavesi donma sıcaklığını –6 ‘ya indirir. %20 tuz karıştırılmış su ise –16 derecede donar. Ancak yolun veya buzun ısısı –16 dereceden de daha az ise artık tuzun erimede pek etkisi olmaz. Sadece buzun üstünde kalarak tekerleklerin kaymasını azaltabilir. Dondurma yaparken de karışımın çevresinde çok düşük ısıya ihtiyacı vardır.

Dondurma karışımının etrafındaki ısının çok düşük olması, ancak bu düşük ısıda karışımın donmaması gerekir. Burada eklenen tuz karışımın sıfır derecenin altında bile donmadan dondurmanın oluşturulması sağlar.

Hatırlarsanız, titanic filminde okyanus suyunun ısısı sıfırın birkaç derece altında olmasına rağmen, deniz suyunun yüzeyi, içindeki tuz nedeni ile hala donmamıştı.